logotype

CRT je technologie minulosti, OLED (možná) budoucnosti: Historie vzniku a vývoje displejů v kostce.

Není to tak dávno, kdy velké CRT monitory byly každodenní součástí života. Zabíraly velkou část stolu a po pár hodinách práce z nich začaly bolet oči. Počátkem 21. století jsou tyto obrazovky úspěšně překonány novými technologiemi, jako jsou ploché LCD a plasmové displeje. Pojďme se podívat na historii a vývoj zobrazovacích zařízení a na to, jak dokázaly ovlivnit celý segment výpočetní techniky.

Číst dál...

Wifi

Jak a kdo prosadil standardizaci Wi-Fi?

Miliony zařízení s Wi-Fi rozhraním byly dostupné na trhu před deseti lety. Od té doby se toto číslo zvýšilo několikanásobně. Proč se prosadila právě Wi-Fi a ne jiná technologie? A jaká byla hlavní motivace k vytvoření jednotného principu bezdrátového přenosu dat?

Číst dál...

PDP 1

DEC - krátká éra minipočítačů

V dnešním článku se zaměříme na minipočítače a společnost Digital Equipment Corporation (DEC), která byla ve druhé polovině minulého století jedním z významných hráčů na trhu minipočítačů. DEC uvedla v polovině 60. let na trh “první opravdový minipočítač” PDP-8, který představoval směr, kterým se firma dále ubírala. Existuje ještě tato společnost a jak ovlivnila počítačový průmysl?

Číst dál...

plugin

Evoluce pluginů - od mainframu až k webovému prohlížeči

Slovo plugin bychom do češtiny přeložili jako počítačový program, který sice nepracuje samostatně, ale rozšiřuje funkci jiného programu. Kdy pluginy vznikly a proč se tak masově rozšířily mezi běžné uživatele?

Číst dál...

advertising

Jak se vyvíjela (nejen) internetová reklama?

Příjmy z internetové reklamy neustále rostou. pro velké společnosti jako Google, Seznam či třeba Facebook, představuje reklama hlavní zdroj příjmu, bez kterého by nemohly nabízet své služby. V tomto článku se zaměříme na vývoj reklamních formátů od prvopočátků až k internetu.

Číst dál...

2020  MIddleware.cz - blog nejen o informačních technologiích