logotype

Virtuální měna BitCoin - bublina nebo revoluce?

Virtuální měna BitCoin? Záležitost čistě jen geeků nebo potenciální nový prostředek směny, který se uchytí jako běžné platidlo? Není běžné, že by něco tak abstraktního jako je BitCoin mohlo ovlivnit v krátké době chování tisíců lidí po celém světě. Ale pokud jde o relativně velké peníze, není se čemu divit. Začněme ale od začátku, co to vlastně BitCoin je.

Teorie na úvod

Bitcoin je internetová open-source peněžní měna, kterou lze platit prostřednictvím zcela decentralizované P2P sítě. Hlavní unikátností Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Bitcoin je deflační měna. Celkové množství peněz je konečné a předem známo, a jeho uvolňování do oběhu je definováno pouze matematickými zákony. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady.

Vysvětlení uvedené výše se zdá být možná stále nepochopitelné. Zjednodušeně se dá říci, že celý koncept BitCoinu je de facto kopie zlata z reálného světa. Objem BitCoinů bude do několika let "vytěžen" a převod mezi jednotlivci je zcela anonymní.

total bitcoins over time

Síť funguje od roku 2009, kdy ji popsal a vytvořil člověk pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Patrně kvůli povaze projektu autor nikdy nezveřejnil svoji skutečnou identitu a krátce po větším rozšíření Bitcoinu v roce 2010 se odmlčel úplně. Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference - v New Yorku a Praze (2011) a Londýně (2012). Na rok 2013 jsou naplánovány konference v San Jose a Vídni.

Neexistuje žádná autorita, která by regulovala pohyb BitCoinů a není tak možné nikomu zmrazit účty, omezit transakce, apod. Vysvětlení uvedené výše se zdá být možná stále nepochopitelné. Zjednodušeně se dá říci, že celý koncept BitCoinu je de facto kopie zlata z reálného světa. Objem BitCoinů bude do několika let "vytěžen" a převod mezi jednotlivci je zcela anonymní.

K zabezpečení sítě je využita kryptografie, umožňující používat pouze peníze, které daný uživatel vlastní, a zabraňující opakovanému využití již utracených peněz. Bitcoin umožňuje pseudonymní držení a převod měny. Bitcoiny mohou být uloženy v osobním počítači ve formě souboru s peněženkou nebo uchovávány pomocí služby třetí strany.

Placení BitCoinem

Jak jsme si již řekli, BitCoin je měna, jejímž prostřednictvím se dá kupovat cokoliv podobně jako klasickými penězi - spotřební zboží, letenky, vstupenky na koncerty, apod. Omezený je jen počet obchodů přijímacící BitCoin jako jednu z oficiálních měn. Seznam míst se nesutále rozrůstá a najít vhodný obchod můžete například zde.

O BitCoinu platí ale to samé jako o kterékoliv jiné měně - vše je postaveno na důvěře. Pokud lidé nebudou mít v tento prostředek směny důvěru, BitCoin zanikne. Zvýšený zájem o BitCoin v posledních dnech a situace na finančních trzích ale nasvědčuje tomu, že možná přece jenom vzniká něco nového... nebo ne?

Obchodování na burze - strmý vzestup a pád

BitCoiny lze v současné době buď "těžit" na vlastním počítači pomocí specializovaného programu (což je relativně náročné na výpočetní výkon a tím pádem na spotřebu elektrické energie) nebo nakoupit/prodat prostřednictvím několika světových burz. Nejznáměnšjí je asi MtGox.com nebo BitStamp.net, do kterých je nejprve nutné převést peníze z vašeho účtu (například pomocí Sepa platby) a poté již můžete začít obchodovat.

Burzovní spekulace jsou asi největším kamenem úrazu této měny. Ještě na začátku dubna se BitCoin prodával za cca 100 dolarů. Během týdne byl jeho nárůst více jak 100 % až na středeční hodnotu 266 dolarů/bitcoin. Díky DDOS útokům na tyto největší burzy (což zapříčinilo několikahodinový výpadek a nemožnost obchodování) hodnota Bitcoinu neustále klesá až k dnešním 120 dolarům. Vše nasvědčuje tomu, že splaskla bublina a ceny se vracejí na reálnou úroveň.

bitcoin-250

bitcoin-chart-7

Někteří analytici na serveru BusinessInsider.com předpovídali (a stále předvídají) začátkem týdne hodnotu i vyšší (400+ USD), někteří od začátku tvrdí, že jde jen o bublinu, která již spaskla. Až časem se pozná, kdo bude mít pravdu

Používat oficiální platidlo jako jsou České koruny nebo Euro je možné jen na základě důvěry mezi lidmi. Pokud důvěru získá BitCoin, stane se i toto platidlo měnou v běžném životě. V opačném případě dojde k jeho zániku. Nedávné události spíše věští negativní vývoj, ale pokud bude stále docházet k nestabilitě na finančních trzích, je možné že něco podobného nahradí stávající systém.

Zdroj: BusinessInsider.com, MtGox.com, BitStamp.net, Wikipedia.org, Ihned.cz + autorovy zkušenosti

 

2022  MIddleware.cz - blog nejen o informačních technologiích